Sektory działalności

Świadczymy usługi doradcze i inżynieryjne z zakresu ochrony środowiska i poszanowania energii. W szczególności koncentrujemy się na zagadnieniach związanych z odnawialnymi źródłami energii,  energetycznym wykorzystaniem odpadów, skojarzoną produkcją energii elektrycznej i ciepła oraz efektywnością energetyczną.

Ciepłownictwo i Energetyka

Nasze kompetencje i doświadczenia w obszarze zagadnień energetycznych ulokowane są przede wszystkim w małej i średniej energetyce zawodowej, jak również w kogeneracji i poligeneracji energii w systemach rozproszonych.

Przygotowujemy więc przedsięwzięcia w zakresie wytwarzania energii przez małe jednostki lub średnie obiekty wytwórcze, przyłączone bezpośrednio do sieci rozdzielczych lub zlokalizowane w sieci elektroenergetycznej odbiorcy, produkujące energię elektryczną ze źródeł odnawialnych lub konwencjonalnych, często w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła (kogeneracja rozproszona) i/lub chłodu (trigeneracja).

Wśród możliwych opcji inwestycyjnych / modernizacyjnych źródeł, obok podnoszenia efektywności energetycznej, wymienić można następujące kierunki technologiczne, które mieszczą się w naszym zakresie działań:

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Zakres naszych usług  obejmuje w szczególności:

  • Ciepłownie  opalane „zrównoważoną” biomasą;
  • Elektrociepłownie opalane „zrównoważoną” biomasą;
  • Biogazownie komunalne, rolnicze i przemysłowe;
  • Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne,
ENERGIA Z ODPADÓW

Opcją techniczno-technologiczną pozwalającą z jednej strony na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w lokalnych systemach energetycznych i ciepłowniczych, z drugiej zaś – zagospodarowania odpadów w zgodzie z hierarchią postępowania z odpadami, przy lokalnym wykorzystaniu ich potencjału energetycznego, są instalacje termicznego przekształcania paliw alternatywnych (RDF) lub nienadających się do recyklingu frakcji energetycznych wydzielonych z odpadów komunalnych lub przemysłowych (preRDF) z odzyskiem energii (tzw. „WtE” – z ang. Waste to Energy).

Instalacje takie, łączące niejako sektor ciepłowniczy z sektorem gospodarki odpadami, pozwalają najczęściej na wypracowanie dodatkowych efektów synergii w zakresie efektywności ekonomicznej i bezpieczeństwa energetycznego na połączeniu systemów gospodarowania odpadami oraz wytwarzania energii.

Nasze doświadczenia i kompetencje techniczne i inżynieryjne obejmują zarówno instalacje spalania z odzyskiem energii, jak również inne procesy termicznego przekształcania odpadów, takie jak zgazowanie, piroliza czy procesy plazmowe itp. Jeszcze inną możliwą opcją produkcji energii z odpadów są biogazownie.

ROZPROSZOPNE ŹRÓDŁA ENERGII PRODUKOWANEJ W SKOJARZENIU - POLIGENERACJA

Instalacje kogeneracyjne i poligeneracyjne (CHP, CCHP) działające w oparciu o zasilane gazem ziemnym silniki, turbiny gazowe i mikroturbiny.

DOSTOSOWANIE DO KONKLUZJI BAT / PAKIETU„FIT for 55”

Dostosowanie do konkluzji BAT obejmuje modernizację istniejących dużych obiektów energetycznego spalania paliw do podwyższonych standardów środowiskowych i efektywnościowych określonych dla tych obiektów w Konkluzjach BAT.

MAGAZYNOWANIE ENERGII

W dobie intensywnego rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii, w szczególności tych mniej stabilnych, uzależnionych od warunków pogodowych oraz biorąc pod uwagę uwarunkowania rynkowe związane z kształtowaniem cen rynkowych energii w oparciu o chwilową relację pobyt/podaż, co skutkuje bardzo wyraźnym zróżnicowaniem cen energii, coraz istotniejszego znaczenia nabiera możliwość magazynowania okresowych nadwyżek energii celem ich późniejszego wykorzystania na własne potrzeby.

Wśród możliwych rozwiązań można wymienić:

  • Magazyny energii elektrycznej – baterie litowo-jonowe;
  • Magazyny / zbiorniki ciepła;
  • Magazyny / zbiorniki wodoru;
  • Pompownie rezerwowo-szczytowe;

Gospodarka 0dpadami

SYSTEMY GOSPODAROWANIA ODPADAMI

SAVONA PROJECT oferuje kompleksowe doradztwo i wsparcie eksperckie w procesie planowania, wdrażania, audytowania i zarządzania systemami gospodarowania odpadami komunalnymi (SGOK), w sposób zapewniający bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska oraz zgodny z wymaganiami prawnymi, w tym przede wszystkim – z hierarchią postępowania z odpadami.

Kluczowym uwarunkowaniem dla planowania i wdrażania SGOK jest Pakiet Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) – zestaw dyrektyw UE określający zasady nowoczesnej gospodarki odpadami i wymagające cele normatywne w tym obszarze. Zgodnie z Pakietem GOZ wszelka działalność gospodarcza winna być przestawiona z modelu linearnego na model cyrkularny, w którym materiał poużytkowy winien być traktowany jako zasób, a nie jako odpad. Cele normatywne określone w Pakiecie GOZ dotyczą przede wszystkim wymaganych w kolejnych latach poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu oraz ograniczenia składowania odpadów komunalnych.

Zakres naszych usług dotyczy wszystkich funkcji składających się na system gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym w szczególności zbierania, gromadzenia, transportu, odzysku materiałowego i energetycznego oraz unieszkodliwiania odpadów, w tym poprzez składowanie.

Definiowanie potrzeb inwestycyjnych poprzedzamy audytem i/lub oceną systemu gospodarki odpadami w zakresie braków i potrzeb  wyżej wymienionych funkcji. Ocena taka prowadzona jest w kontekście zgodności z wymogami prawa oraz możliwością osiągania założonych celów SGOK. Uwzględnia ona również prognozy rozwoju systemu wraz z analizą popytu na funkcje związane z systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.

INSTALACJE ZAGOSPDOAROWANIA ODPADÓW

Podstawowym wyznacznikiem nowoczesnych i spełniających wymagania prawne systemów gospodarowania odpadami jest zgodność z hierarchią postępowania z odpadami. W hierarchii tej zapobieganie, minimalizacja i powtórne użycie stanowią podstawę nowoczesnych systemów odpadowych. Kolejną preferowaną opcją zagospodarowania jest recykling, w następnej kolejności odzysk, w tym odzysk energetyczny, a najmniej pożądaną opcją zagospodarowania jest składowanie.

Biorąc powyższe pod uwagę, obok działań o charakterze organizacyjnym i edukacyjnym, kluczową rolę w planowaniu, wdrażaniu i funkcjonowaniu nowoczesnych systemów gospodarowania odpadami odgrywa zapewnienie efektywnych instalacji przetwarzania odpadów, w pierwszej kolejności – recyklingu i odzysku, pozwalających na osiągnięcie znacznej redukcji ilości składowanych odpadów oraz efektywny odzysk surowców i energii.

Nasze doświadczenia i kompetencje techniczne i inżynieryjne obejmują wszystkie elementy składowe wyposażenia techniczno-technologicznego systemów gospodarowania odpadami, w tym między innymi:

  • Stacje recyklingowe – Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK)
  • Instalacje recyklingu organicznego selektywnie zebranych frakcji biodegradowalnych odpadów komunalnych (kompostownie, instalacje metanizacji)
  • Sortownie surowcowe
  • Instalacje termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii
  • Instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP)
  • Składowiska odpadów
INSTALACJE ZAGOSPODAROWANIA OSADÓW

Gospodarka osadami na oczyszczalniach ścieków stanowi zagadnienie równorzędne z samym procesem oczyszczania ścieków, rzutujące w sposób istotny na całkowite koszty ich oczyszczania. Koszty przetwarzania osadów mogą stanowić ok. 30% kosztów inwestycyjnych oraz do 50% kosztów eksploatacyjnych całej oczyszczalni.

Doceniając wagę przetwarzania osadów ściekowych kierujemy do potencjalnych klientów ofertę optymalizacji rozwiązań techniczno-technologicznych, z uwzględnieniem kryterium efektywności energetycznej oczyszczalni ścieków i jej zasadniczych węzłów. Właściwie dobrany sposób przetwarzania osadów ma bowiem zasadniczy wpływ na efektywność produkcji biogazu w procesach fermentacji, produkcję osadów i stopień ich odwodnienia oraz ich końcową stabilizację.

Zakres optymalizacji może obejmować całą gamę zagadnień i możliwych opcji technologicznych przekształcania i zagospodarowania osadów ściekowych, takich jak:

  • procesy poprawiające efektywność produkcji biogazu (np. procesy dezintegracji, hydrolizy),
  • procesy stabilizacji beztlenowej (fermentacji) osadów,
  • procesy odwadniania mechanicznego osadów,
  • procesy suszenia komunalnych osadów ściekowych (suszarnie konwencjonalne, solarne i mieszane),
  • procesy termicznego przekształcania komunalnych osadów ściekowych (ITPO).

Efektywność Energetyczna w Przemyśle

AUDYTY ENERGETYCZNE

Oferujemy usługi audytów energetycznych procesów technologicznych, audytów energetycznych źródeł ciepła, energii elektrycznej i chłodu oraz audytów elektroenergetycznych (optymalizacja zużycia energii elektrycznej w budynkach, instalacjach i wewnętrznych sieciach przesyłowych).

OPTYMALIZACJA ENERGETYCZNA PROCESÓW

Nasza oferta w zakresie poprawy efektywności energetycznej obejmuje zaplanowanie i wdrożenie działań prowadzących do obniżenia zużycia energii pierwotnej, na etapie produkcji, przesyłu, dystrybucji lub zużycia końcowego energii.  Działania takie mogą obejmować wdrażanie zmian technologicznych lub systemowych (organizacyjnych).

W ramach poszanowania energii i efektywności energetycznej przygotowujemy projekty:

  • ograniczenia energochłonności instalacji i urządzeń przemysłowych,
  • optymalizacji energetycznej procesów przemysłowych,
  • systemów monitoringu i zarządzania energią (efektywnością energetyczną),
  • wdrożenia przedsięwzięć inwestycyjnych typu ESCO.

Dla wyżej wymienionych projektów opracowujemy wnioski aplikacyjne wykorzystujące mechanizmy wsparcia finansowego.

Oferujemy również doradztwo w zakresie planowania i wdrażania systemów zarządzania energią i/lub efektywnością energetyczną.

SAMOWYSTARCZALNOŚĆ ENERGETYCZNA

Samowystarczalność energetyczna to zdolność do zaspokajania całkowitego zapotrzebowania na energię poprzez własne, często odnawialne, źródła. Obejmuje to zarówno produkcję, jak i zużycie energii w sposób zrównoważony i niezależny od zewnętrznych dostawców. W kontekście transformacji energetycznej, samowystarczalność energetyczna jest kluczowym celem. Pozwala na ograniczenie zależności od paliw kopalnych i przyczynia się do bardziej efektywnej i zrównoważonej gospodarki energetycznej. Przejście na źródła energii odnawialnej, takie jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna, jest jednym z kroków w kierunku samowystarczalności energetycznej. Dodatkowo, poprawa efektywności energetycznej, np. przez lepszą izolację budynków czy wykorzystanie kogeneracji ciepła i energii elektrycznej, również przyczynia się do osiągnięcia tego celu.